Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cestujeme na ostrov Mauricius - Levně:)

Tentokrát se nejedná o žádné africké retro, ale o moji měsíční dovolenou na ostrově Mauricius na přelomu února a března 2012. Zní to honosně, ale letenka z Nairobi stojí stejně jako na Zanzibar a tak jsem jako hodný synek splnil p

První, co všechny asi napadne, když jsem napsal "levně," že mi asi hrabe. Chápu, ale řekněme, že se tam hodně těšíme a prostě chceme. Pokud je to tedy váš sen a vy si koupíte letenku několik měsíců dopředu, určitě se přiblížíte třeba letence do Thajska. (no..skoro). 

Možná většina z vás fotografie přímo z ostrova Mauritius neviděla, ale všichni si podvědomě vybavujeme nádherné pláže, bílý písek a tu neskutečnou barvu moře, resp.indického oceánu. Je fakt, že popis výše k tomu má velmi blízko. Protože nejsem žádná cestovka a na ostrov jsem přijel s baťohem, rozhodně jsem nepatřil k typickým návštěvníkům - turistům, kteří toto místo pravidelně okupují. Na následujících řádcích se Vám pokusím přiblížit tento ostrov v jeho levnější, ale naprosto příjemné variantě pobytu.

Návrh navštívit tento ostrov přišel od mých rodičů. Ve mne už jen jméno Mauritius vzbuzovalo představy o hodně vysoké cenové relaci a já přece jen preferuji baťůžkářskou formu cestování a tomu odpovídající destinace (i když..). Ale protože jsem byl toho času ve východní Africe, let z Nairobi byl vlastně cenově hodně dostupný mému původnímu cíli Zanzibaru. Jenže ten nápad odjet na Mauritius byl původně plánován tak, že já a moji rodiče tam vyrazíme na "blint," jako to tuším dodnes dělají, když jedou do Chorvatska. Ta myšlenka se mi velice zalíbila a začali jsme na obou stranách zjišťovat informace o letenkách a možnostech případného ubytování. To bylo cca 7 týdnů před datem příletu, kdy jsem měl naplánovanou dovolenou.

 

Cesta - let na Mauritius

To je ta nejjednodušší avšak ta nejdražší záležitost. Zpáteční letenka - nejlépe přes Dubaj třeba s Emirates nebo taky přímo s Air Mauritius z Frankfurtu se s dvouměsíčním předstihem dala sehnat od cca 22 do 25-ti tisíc včetně všech poplatků. Ano, to je vlastně celý problém. V mém případě z Nairobi to bylo okolo 10ti tísic. Tak a ten hlavní problém máme za sebou. Ostatní, ostatní se dá zařídit za babku:).

Ubytování

Musím předeslat, že jsme se z časového důvodu do toho vrhli po hlavě a vlastně jsme hned po definitivním rozhodnutím koupili letenky. Neměl jsem důvod nevěřit, že bychom nějaké ubytko nenašli. Původně jsme měli v plánu, že přiletíme, dopředu si pronajmeme auto a potom vyrazíme hledat. Tak je to mimochodem ideální, když jedete na vlastní triko - nebo v páru. Protože se k nám ale přidali ještě naši přátelé - další 2 seniorské páry, začal jsem přemýšlet, že bude asi lepší zajistit to ubytování pro sedm účastníků zájezdu dopředu. Prostě jsem si ten počáteční stresík v takové skupince rozhodl odpustit. Stránek na ubytování, především těch zahraničních je celá řada. Osobně mohu odkázat třeba na:

- www.tripadvisor.com

- www.rent-holiday-homes.com

- www.holidaylettings.co.uk

- www.flipkey.com

- ale pro backpackery taky Hostels.com atp.

Moje představa byla jednoduchá. Pronajmout domek přímo na pláži. Začali jsem brouzdat na všech uvedených stránkách výše a začal jsem zjišťovat dvě věci. Že ubytování lze sehnat jak pro pár, tak pro větší skupinu za super cenu, ale současně, že řada z těch zajímavějších - domků/"villas" přímo na pláži byly v uvedeným termínu rezervovaný. 7 týdnů je příliš krátký avízo na moc pěknej flek. Pro představu se dá sehnat domek na pláži pro 6+ lidí již od nějakých 700-800 Euro na týden. Pak to jde samozřejmě výše - hodně výše. Co se týká apartmánů pro dva, mrkněte na odkazy výše. Po mém měsíčním pobytu  zde je naprosto zásadní otázka: "Kde hledat ubytování!?"

Fotky jsou vždycky nádherný a turismus na Mauriciusu hodně rozvinutý, takže nemáte nejmenší představu, jak to tam skutečně vypadá, co se týká pobřeží a pláží. Ubytování, věřím, je téměř vždy hodně slušné od těch nejlevnějších nevyjímaje. My jsme studovali jak o život, která oblast je nejlepší. Někteří říkají jihovýchodní pobřeží, jiný západní pobřeží - počínaje jihem - El Morne, přes Riviere Noir, Flip en Flac a pak nahoru, Trou Aux Biches, Mont Choisy, Grand Bay a Perrybeyre.

A teď si vyberte, protože všechna publikovaná fota jsou prostě parádní. Po nekonečném brouzdání na internetu a červených očích z monitoru padla volba na severo-západní pobřeží - oblast Grand Bay a Perrybeyre. Sehnali jsme předem ubytování nakonec ne v domku na pláži, protože byla většina za tu rozumnou cestou rezervovaná. I když se pak ještě později ozvali sice za 1300 Euro na týden s domkem přímo na pláži, bylo pozdě. Ale za tu cenu bych do toho hned šel. Zde rada, ubytování na takovýchto místech, když teda vyrazíte za takový prachy na Mauritius je to nejdůležitější rozhodnutí, který vám z dovolené udělá ráj nebo taky těžko stravitelnou zkušenost. V každým případě naše ubytovnání bylo v tichém apartmánovém komplexu, vypadalo naprosto příjemně, klidně prostorně pár minut pěšky od pláže. Cena: 830 Euro pro všechny na týden, tedy: cca okolo 2900 Kč na týden na hlavu. Cena byla bez snídaně, ale s denním úklidem, s veškerým zařízením pro vaření. Mimochodem kuchyňku najdete téměř ve všech ubytovacích zařízeních. A jsem si jist, že jsme mohli najít i líp, kdybychom měli více času na plánování. 

Zpět k místu pobytu. Musím zde zdůraznit, že pokud seženete nějaký levný zájezd přes cestovku, jsem si téměř jist, že Vaše sny o plážovém ráji se rozplynou hned po příjezdu. Pláže jsou v tomto případě často kombinací kamenů, hrubšího písku nebo je ubytování tak trochu jinde nebo v jiným "prostředí" obklopeným bordelem po nějaké jiné stavbě. Rozhodně si nedělejte iluze, že Mauricius je jen o luxusu. V mnoha částech ostrova to nemá daleko k divoké hotelové výstavbě a´la Španělsko. Ten nekonečný hon po investicích do turismu bohužel zanechal svoje následky i zde.  

Ostrov jsem kromě jiho-východu (poblíž letiště) objel v podstatě celý. Takže Vám to dost ulehčím. Pokud chcete mít jistotu příjemného prostředí, jemnějšího písku, méně nebo žádné kamení ve vodě, příjemné místo na plavání a klid, jeďte na severo západ. Pro představu jsem udělal následující shrnutí:

SEVER - hrubší písek, často kamenité pláže, moře je na otevřené straně ostrova, kde hodně fouká. Plavání nic moc a většina zdejších lidí tuto oblast používá spíše za účelem pikniku nebo dlouhodobějšího bydlení, kde je klid a málo turistů.

SEVERO-VÝCHOD - podobný stejně tak jako východní část. Nijak nás to nenadchlo. Rozhodně jo to návětrná strana. Sem tam jsme našli pěkný ale hodně malý písečný plážičky bohužel s řadou kamenů. Je tady více vln a na koupání mezi těmě ostrejma kamenama nic moc. Viděl jsem ale i resort, který měl poměrně velkou a krytou písečnou zátoku. Ubytko zde ale byl pěknej ranec - 70+ USD na osobu a den.

- VÝCHOD směrem k JIHu Jediná oblast, kde jsem nebyl. Ale údajně je tato oblast velmi pěkná. I když zde podle slov stále hodně fouká a tomu odpovídá i pobřeží (vlny atp.).

JIH Pokud preferujete být pouze u bazénu, ládovat se místním výborným rumem, mít hezký výhled na oceán, rádi se procházíte po útesech nebo třtinovými poli a divočejším pobřeží, jste tu správně. A mne  to chození fakt bavilo! Jedete-li za písečnými plážemi, klidnějším mořem, potápění u útesů, tak při cenách, který jsem viděl na internetu a po osobním prozkoumání celého jihu děs!!!  Být neaktivní turista bych se za ty prachy musel hned po příletu zbourat. Pobřeží je v podstatě kamenitý, nebo méně kamenitý, hodně zarostlý místní flórou a pláže mají hrubší písek. Prostě šutrákov. Oceán je zde rychleji hlubší. Není zde téměř žádná infrastruktura, takže buďto si pronajmete auto anebo zkysnete v jednom z těch luxusních resortů - pokud nato máte.

JIH-JIHo-ZÁPAD počínaje el Morne. Písek a pláže začínají být lepší, i když je písek stále hrubší než na západním pobřeží. Začíná to již z jižní strany jihovýchodního rožku ostrova. Mohu doporučit a při výhledu na úžasný útes-horu El Morne rozhodně pěkné místo. Oceán zde jde rychleji do hloubky, ale v pohodě. Je se kde skrýt v pobřežních lesnatých hájích. Fajn místo!

JIHo-ZÁPAD Riviere Noir - Nevím, zda jsem neviděl jen špatnou část, ale je to tak trochu bažinatý, plný kamenů, je zde aktivní výstaba nových resortů. Mne osobně se Riviere Noir nelíbila.

ZÁPAD - Flip en Flac - pláž fakt ujde, infrastruktura se vším všudy. Obchody, Restaurace, veškeré služby - Dobrá volba a cenově vzhledem k obrovské turistické zástavbě bez problému.

V této oblasti jsme narazili na českou nabídku - ubytování v domě "poblíž" této pláže. Cena cca 25 euro na hlavu a noc. Po důkladném zjišťování - 10km od pláže, prej teda ne takové horko jako u moře, méně komárů, výhled na místní pohoří... Mno věřím, že ti, co nemluví anglicky se dokáží lehce chytnout. Vyzvednutí přímo z letiště, rozumná cena, kdo by to nebral. Mohu Vám garantovat, že seženete ubytování v této ceně asi ne přímo na pláži, ale hned v druhé řadě nějakých 5-10 minut pěšky od moře. Mimochodem nechápu, kdo jezdí na Mauricius a chce bydlet někde ve vnitrozemí a za takový prachy...

-  ZÁPAD -Trou aux Biches a Mont Choisy - celá tato oblast jasná volba. Skutečně jemný místy až prachový a fakticky až do běla vymydlený písek, palmy - v Trou Aux Biches, to nemá chybu. Dle mne je ideální sehnat ubytování v Grand Bay cca 10 km výše, máte zde vše, co potřebujete - včetně velkýho nákupního centra, restaurace, živou hudbu, směnárny, potápěčský služby, autopůjčovny. Teda vše, co Vás napadne. Ceny ubytování jsou nižší. A je tady skutečně pěkně. Do Trou aux Biches busem za cca 20 Kč, jehož někteří řidiči řídí stylem Rallye Monte Carlo, je to 10 minut. Pokud dorazíte do Trou Aux Biches (Mont Choisy po cestě), ze vstupu na veřejnou pláž se po pláži přesuňte na severní stranu podél pobřeží. Je to lemované mnoha luxusními resorty - pro informaci tak od 150-300 Euro za noc - ale pláž je veřejná a mnoho turistů, zejména Francouzů, se tam takto přemísťuje. Pak už jen sluníčko a není co řešit.

 

Jak hledat pořádný ubytko

Levné studio - Ideál i s výhledem - přímo u moře - za babku..!

Po týdnu strávených s rodiči a známými jsem se rozhodl hledat vlastní ubytování na předběžně 3 týdny. Hledal jsem přímo v Grand Bay a stačí, když půjdete a zeptáte se. Neberte hned to první, co vám bude připadat cenově rozumný. Buďte nároční a dopřejte si čas. Uvnitř Grand Bay, tedy přes hlavní silnici od moře seženete ubytko naprosto v klidu za 1000 Rupií, což je cca 25 Euro/den a ještě Vám k tomu možná nabídnou taxi zpět na letiště a nějaký výlet na moře. Když si dáte načas, seženete ubytování i přímo u moře a s výhledem na něj. Já jsem měl to štěstí a sehnal jsem za 1000 Rupií studio - manželská postel, kuchyňka, WC, včetně snídaně a úklidu, balkonek s výhledem do zátoky. Co víc si přát, než usínat při šplouchání moře a ráno vstávat s tím výhledem. Ještě by to chtělo hned tu pláž pod apartmánem se vstupem do moře, ale to by stálo trochu víc. V Grand Bay najdete třeba hotel za 1300 Rupií s veškerým servisem, který má menší plážičku. 

Nejlepší je ale stejně se přemístit a vychutnat pláže v Trou Aux Biches nebo Mont Choisy. Ještě jednou zdůrazňuji, že některý možná pěkný ubytování, ale s naprosto nevzhledným okolím, můžete dostat jako luxusní balíček od cestovek. Když jsem viděl na místě některý ceny, apartmánovej barák 200 metrů od pláže ve druhé třetí řadě - nedokážu si představit svoji reakci, přijet do něčeho takovýho za 70-100 Euro na noc!

 

Luxusní ubytování

Měl jsem tu možnost, že moje kolegyně z práce se práskla přes kapsu a zaplatila dvě noci v luxusním apartmánovém komplexu přímo v Trou Aux Biches. To by mne osobně vůbec nenapadlo - cena 150 Euro za apartmán na noc - pro dva. Tedy, i když jste sami, platíte za dva a proto jsem byl pozván. Náš apartmán nebyl ten plážový, ale protože ten půdorys tohoto maličkého resortu Sakoa Hotelu byl udělán naprosto bravurně, měli jsme výhled z naší terasy přímo na pláž, na bazén a vůbec celé zázemí je velmi příjemné.

Stojí to zato. Jestli jedete na nějaké líbánky a chcete si to fakt užít za "rozumnou cenu," tak toto je ideální volba. Máte před sebou nádhernou pláž, super prostorné ubytování i s kuchyňkou. Snídaně jsou v ceně. Obědové tříchodové menu za 750 Rupií - cca 500 českých mi nepřipadalo zas tak brutálně drahé vzhledem k celku. Jo flaška vína - od 1000 Rupií, kupte si svoji v obchodňáku - výběr je obrovský a hodně kvalitní - Mauricius jako bývalá francouzská kolonie po sobě nezanechala jen turisty, ale i jejich nároky. I ty nejlevnější vína za cca 200 Rupií - 140 Kč je naprosto pitelný. Ještě menší dodatek, rezervujte si aspoň tři noci. Dvě jsou málo - protože se ubytujete odpoledne a obden dopoledne už zase odcházíte. Tři dny jsou dle mne naprosto v pohodě a zbytek dovolené se můžete uskromnit v nějakým apartmánu kousek od moře. Anebo si takový ubytko nechte na závěr.

 

Počasí

Tady Vám moc neporadím a nějaké doporučení kdy jet na Mauricius můžete naprosto ignorovat. Jediné co je jisté, že od října do března je tepleji. Pak je "zimní období," které mnoho turistů upřednostňuje od dubna do října, kdy je trochu chladněji. Nemá to ovšem co dělat s děštěm. Já jsem zde byl od začátku února do března jeden měsíc a zažil jsem cyklón - i tak jsme se po prvních dvou dnech pod mrakem, kdy jsem šli prozkoumat zdější pobřeží, pěkně spálili. Po třech dnech se ale vyjasnilo a bylo zase pěkně, azuro, pak opět mírný deštík během dne a zase mráčky a zase azuro. Já to mám takto rád. Zažil jsem tady jeden celý týden pod mrakem, průtrž mračen, ale taky celý týden bez deště nebo jen s rychlým mírným mrholením, kdy uprostřed dne se na pobřeží pár mráčků srazí a velmi jemně Vás osvěží. Po deseti dvaceti minutách opět sluníčko a s ním i to nádherné tyrkysově zbarvené pobřeží. 

Teď mne napadlo, že je důležitý ujasnit si tu barvu pobřeží, kterou ve všech brožurách vidíme. Ona tady skutečně je, ale jen mezi cca jedenáctou dopoledne a druhou odpoledne. To má slunko nejlepší úhel, jak se odrazit od písku pod hladinou a pak vám to vrátit v podobě parádních tyrkysových odstínů. Teď už víte, kdy fotit;). 

 

Doprava

Pozor jezdí se vlevo! Já už mám víc jak rok zkušeností s jízdou vlevo a protože jsem poslední tři měsíce neřídil vůbec, bylo to pro mne naprosto přirozený. Moje rada při prvních jízdách:

- nepředjíždějte - může se Vám stát na méně rušné cestě, že zůstanete v pravém pruhu

- když vyjíždíte z parkoviště, dejte se vlevo. Garantuju Vám, že jednou vyrazíte vpravo

- ideální je, když Váš spolujezdec - spolujezdkyně dostane právo, kecat Vám do řízení a bleskově Vás upozorní, že jedete moc na levé krajnici, moc uprostřed nebo že jedete v pravo.

Autobusy

Už jsem to zmínil jednou, jsou velmi levný. Autobusová síť je výborná a funguje po celém ostrově. Pokud přiletíte ráno nebo budete odlétat večer, je výborným levným řešením dopravit se - samozřejmě dle místa - do hlavního města - Port Louis a odtud busem přímo na letiště. A opačně. Cesta z letiště přes Port Luis - přestup a potom až na sever do Grand Bay Vás nepřijde na víc jak 200 Rupií - cca 140 Kč. Řidiči jsou někdy trochu závodníci a někdy ty zatáčky fakt řežou jak na Velké ceně, ale neviděl jsem jedinou nehodu. Platí se uvnitř "pokladníkovi" ne řidiči. Takže se pěkně posaďte a počkejte na jeho příchod.

Taxíky

Jsou všude ve dne v noci, taxikáři jsou slušní, auta jsou vždycky čistá. Po městě tak okolo 150 - 300 Rupií za jízdu. Jízda z letiště stojí přes celý ostrov na sever cca 60 km - 1800 Rupií a ze severu zpět 1500 Rupií. Taxikáři drží docela basu a nejdou pod uvedené ceny. Možná se dá ukecat ta cena z letiště.

 

Autopůjčovny

Auta

Ceny autopůjčoven jsou naprosto v pohodě cca od 30 do 50ti Euro/den. My jsme vzhledem k  naší sedmičlenné skupince pronajali minivan za 50 Euro na den. Vůbec se tady neřešili žádný smlouvy, jen jsme ukázali řidičák, pas, zaplatili 500 Euro zálohu - platba pronájmu se platila po návratu. Super a rychlý. Kam byste taky chtěli ujet, že?

Skútry

Výbornej prostředek, kterým jsem projel i další části ostrova. Cena 400 - 600 Rupií (Od 300Kč/den). Benzín stojí cca jak u nás. Zálohu jsem platil 5000 Rupií nebo můžete platit ekvivalent v Eurech. Také máte možnost poskytnout deposit přes platební kartu - ale toto já nedělám, buď banka nebo oni Vás ještě za něco skásnou.

 

ATM - Bankomaty

Všude - bez problémů. Maximální jednorázový výběr 10 000 Rupií - 7000 Kč. Neberte si skoro žádný valuty, nemá to smysl! Je levnější si obecně vybrat z bankomatu. Záleží ovšem na Vaší bance, kolik si z toho bere.

Směnárny

Berou Eura, Dolary, Libry a další. Dá se vždy ukecat lepší kurz již při směně nad 200 Euro.

Ostatní

Přemýšlím, co jsem zapomněl. Domluvíte se všude anglicky i francouzsky. Většina místních ovládá oba. Dá se tady potápět, šnorchlovat - jeďte za korálový útes je tam víc k vidění, šnorchlování s delfíny, výlety na ostrůvky okolo, výjezd na Chamarel -země sedmi barev. Vemte to z vnitřní strany ostrova je tam výjezd na náhorní oblast ostrova s parádním výhledem. Při návštěvě Chamarel si nenechte ujít v rámci prohlídky výhled na parádní vodopád. V případě horšího počasí zajeďte do botanické zahrady ostrova. Milovníci flóry si rozhodně přijdou na své. Moji rodiče byli nadšení. Obecně kromě oficiálních státních památek vždycky vyjednávejte cenu. Můžou Vás pěkně natáhnout. Já jsem třeba vyjel na celodenní vyjížďku na katamaránu. Bylo nás celkem asi 20. Zaplatil jsem 1500 Rupií, jiní zaplatili i 2500 a údajně jedna holka 3500 za stejnou věc. 

Asi jsem trochu zazdil kulturu. Tu já prostě jen nasávám. Místní Kreolané jsou skvělí, usměvaví, pohodáři, řekl bych. To bude tím prostředím;). Pro poznávání místního folklóru a vůbec zajeďte kamkoli do vnitrozemí. Hodně sympatický mi bylo najít v Grand Bay vedle sebe mešitu, křesťanský kostel a kilometr za odsud hinduistický chrám. Vše v klidu a bez zbytečných emocí. Jo, na vyzývání z mešity k motlitbě, tuším okolo páté ráno, jsem si rychle zvykl. 

Celkově můžete předpokládat, že dovolená na Mauritiusu Vás při nízkém rozpočtu vyjde tak na 32 při vyšším i s večeřemi v restauraci a pár výletech na 40 tis. Kč. Samo včetně letenky, která celou tu cenu vlastně dělá. 

I když to není zrovna poetický cestopis, chtěl jsem případné zájemce zbavit mýtů o nedosažitelném ráji. Toto místo je pohodový, na doporučených místech výše fakt romantický a pokud Vás baví zejména grilovačka na pláži, ale i u bazénu s tropickým prostředím, jeďte!

 

Pokud mohu doporučit backpackerům, zkuste raději mozambické pobřeží. O tom už brzy.

 

Autor: Marek Dvořák | úterý 28.8.2012 20:30 | karma článku: 32,61 | přečteno: 27296x
  • Další články autora

Marek Dvořák

Dračí hory a Lesotho - Cestopisné resty

Už jsou to více jak dva roky, co jsme podnikli cestu do Dračích hor v JAR a následně do Lesotha. Upravenou verzi původních zápisků o těchto nádherných afrických místech jsem předělal s úžasným pocitem nostalgie. 

3.10.2012 v 19:18 | Karma: 3,94 | Přečteno: 79x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Jak ve Svazijsku vlastně žijeme? - Africké Retro 8.

Původně publikováno 25. listopadu 2009. Řadu mých přátel zajímalo, jakej ten samotnej život na našem humanitárním projektu vlastně je. Co jíme, kde bydlíme a vůbec jaký je to prostředí, kde jsme se rozhodli strávit rok života

3.10.2012 v 12:23 | Karma: 11,15 | Přečteno: 1177x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Mozambik/Inhambane a moje antimalarická jízda

Je říjen 2009 a já vyrážím na svoji "první" dovolenou na humanitární misi. Volím proslulou potápěčskou destinaci Inhambane v Mozambiku. A právě tady začíná moje antimalarická jízda. Ale má to happy end;). 

19.9.2012 v 17:14 | Karma: 10,09 | Přečteno: 1042x | Cestování

Marek Dvořák

Svazijsko - Tuberkulóza, jak ji neznáte... - Africké Retro 7.

Původně publikováno v říjnu 2009. Další článek z mého afrického retro seriálu o životě na humanitární misi ve Svazijsku. V tomto článku trochu shrnu 4. měsíc na misi a uvedu "pár" slov o epidemii tuberkulózy.

9.9.2012 v 14:49 | Karma: 9,71 | Přečteno: 970x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Mozambik - Ponta do Ouro

Je začátek září 2009. Čeká nás prodlouženej víkend, a proto chceme vyrazit i jinam než na okolní svazijské kopce. Moje spolubydlící přišla s nápadem vyrazit  do Ponta do Ouro v Mozambiku. Pro nás na jihu Svazijska je to nejbl

3.9.2012 v 18:00 | Karma: 12,39 | Přečteno: 1118x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Návštěva kliniky a dva měsíce za mnou - Africké Retro 6.

Původně publikováno 23. srpna 2009. V době publikování tohoto článku jsem na humanitární misi ve Svazijsku jako logistik a administrátor téměř dva měsíce (z dvanácti). Mám za sebou kupu práce a návštěvu jedné z klinik, abych koneč

2.9.2012 v 21:05 | Karma: 6,08 | Přečteno: 692x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

"BUSHFIRE" – Africký fesťák ve Svazijsku

Bushfire, festival africké hudby, se koná ve Svazijsku již pravidelně od roku 2006. Sám jsem jej díky mému ročnímu pobytu zažil 2x a vždy to stálo za to. Spojit tento fesťák s cestováním po JV Africe vřele doporučuji!

29.8.2012 v 16:49 | Karma: 10,27 | Přečteno: 736x | Diskuse| Kultura

Marek Dvořák

Tak a měsíc mám za sebou - Africké Retro 5.

Původně publikováno 1. srpna 2009. Mám za sebou první měsíc na humanitární misi ve Svazijsku se zaměřením na léčbu HIV a tuberkulózy. 

28.8.2012 v 11:13 | Karma: 10,04 | Přečteno: 937x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Vybíráme krávu a hrajeme africký fotbal - Retro 4.

Původně publikováno 19. července 2009. Další článek z mého retro "seriálu" o mém působení na humanitární misi ve Svazijsku.

26.8.2012 v 22:31 | Karma: 9,23 | Přečteno: 742x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Mozambik - Maputo

Původně publikováno 16. července 2009. Jde o moji první cestu do Mozambiku a jeho hlavního města Maputa. Takových víkendů není nikdy dost;).

26.8.2012 v 17:30 | Karma: 11,10 | Přečteno: 1042x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Svazijsko - Na prvni tyden docela dost... Retro 3.

Původně publikováno 12. července 2009. Právě dnes 22.8. 2012 jsem v byl v kontaktu s logističkou, která na této misi v Nhlanganu právě působí. Humanitarní svět je nakonec dost malý. Potkal jsem ji minulý rok v Nairobi, kdy nám děl

22.8.2012 v 18:53 | Karma: 8,50 | Přečteno: 771x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Svazijské království aneb První dny "misionáře" - Retro 2.

Původně publikováno 5. července 2009. Trvalo to nakonec pět měsíců, než mi přišla pracovní nabídka na humanitární misi. Jednalo se o Svazijsko v JV Africe. Malinká (a nádherná) země, s dost zásadním problémem TB a HIV. 

22.8.2012 v 8:44 | Karma: 7,86 | Přečteno: 956x | Diskuse| Cestování

Marek Dvořák

Práce na humanitární misi - Retro 1.

Přešel jsem z jiného serveru, zaměřeného na blogy a abych vytvořil nějaký základ a kontinuitu, rozhodl jsem se nejdříve publikovat již publikované. Často čteme články, vidíme dokumenty, jak někdo zásadněji změnil způsob života a j

21.8.2012 v 18:56 | Karma: 7,84 | Přečteno: 933x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3248x
Zajímá mě všechno možné. Tento blog je však především o mých cestovatelských zkušenostech.